За Дома

Топ въпросът на сезона: Как да спестим електроенергия и да облекчим бюджета си

отоплителни инсталации

Потреблението на ток расте, с него и месечните сметки през зимата – какви са възможните решения за облекчаване на бюджета

Пестенето на електроенергия изглежда все по-непостижимо, особено когато се намираме в разгара на зимния сезон. Голям дял от месечните сметки принадлежи именно на консумацията на ток, въпреки че днес ние избираме да инвестираме основно в енергийно ефективни уреди. Например климатици от висок енергиен клас, обозначен на етикета им с А+++, могат да ви спестят над 70 процента от изразходваната енергия.

Какво обаче не ни достига, за да сме доволни от крайния резултат?

Няколко полезни съвета могат да подобрят положението с непосилните суми, ако ги приложим на практика с цел да намалим загубите на енергия в дома си:

Подходящи отоплителни инсталации

Вместо да разчитате само на отопление на ток, може да откриете разнообразието от съвременни варианти, за да постигнете максимален комфорт у дома. Алтернативите са не една или две – котли на твърдо гориво, системи за подово отопление, пелетни съоръжения и т.н. 

При покупка на климатик се доверете на инверторна технология. Консултирайте се с професионалисти в областта как да го настройвате, защото това също е един ключ към неговата енергийна ефективност. Поддържайте филтрите му чисти, за да не се губи от мощността му.

  • Готварска печка и котлони

Фурната може да се използва максимално, ако печете няколко ястия едновременно. Отваряйте рядко вратата й и я изключвайте минути преди края, за да довършите готвенето с остатъчната топлина. Огледайте уплътненията й, ако е нужно ги възстановете, за да не се стига до загуби.

Спирането известно време преди приключване на готвене важи също и за котлоните. Следете дали съдовете, които използвате имат здраво и правилно дъно, защото в противен случай това също води до повишаване на консумацията на енергия, тъй като вдлъбнатините изискват допълнително затопляне.

  • Пералня и миялна машина

Новите модели имат кратки или еко програми, при които се работи на по-ниски градуси.

  • Хладилник и бойлер

Препоръчителната температура, на която да бъде настроен бойлерът, е около 55 градуса – така може да спести енергия за затопляне на водата с поне 10 процента. Нощната тарифа на ток е класически подход, когато искаме да постигнем икономия.

В хладилника не е добре да се оставят отворени продукти, бутилки или съдове. Може да се изненадате, но така уредът харчи повече енергия за охлаждане. Подредбата също е от значение. За да циркулира свободно въздуха, трябва храната да е хармонично разпределена по рафтовете. Периодичното размразяване е ключово, за да не се събира лед, защото той също увеличава сметката ви за ток.

Основни препоръки за всяко жилище

Уредите, които не се употребяват в ежедневието, не бива да бъдат включени постоянно в мрежата.

Изключвайте всичко, което се сетите, когато няма да сте вкъщи или ще пътувате за няколко дни. Да, това се отнася и за всички зарядни устройства, които забравяте в контактите!

Не отоплявайте стаи, които не са обитаеми, освен ако не сте си осигурили стабилен източник на енергия, независим от електрическата мрежа.

Какви възможности съществуват за това, може да проверете на https://germanov-pipe.bg.

Подобни публикации

На какво да обърнете внимание, когато купувате домашни пантофи

admin

Начини за насърчаване на рециклирането след извозване на отпадъци

admin

Какво значение има размера на матрака за пълноценен сън?

admin