С грайфер или без грайфер. Знаете, какво е грайферът на подметката на обувката, е това е и грайферът на автомобилните гуми. Той ни помага да балансираме по-стабилно на пътя, той прави по-добро сцепление с автомобила.
Предимства и недостатъци на различните зимни гуми:
В зависимост от ситуацията, най-добрият резултат при отрицателни температури са показанина „велкро“.
Шипове на автомобилните гуми имат много по-мек състав (поради което такива летни се износват много бързо) и каналите на протектора, изобилстватв сняг, киша и тънкият слой вода образува контакт на гумата с леда и се получава триене.
Температурата на външния въздух също е от ключово значение при избора на сгъваеми гуми. В температурния диапазон от 0 до -20 ° C, гумите с шипове се държат по-добре върху лед и така задържат колата.
Ако температурата е по-ниска, ледът става по-трудно преодолим и придобива свойствата на бетон –така кукичките шпайкове се превръщат в най-добрите резултати велкро.
В тази ситуация ниската температура и слънце, на горния слой лед, може да стане по-топла и закачена и нямат време да се оттече водата от контактната зона. Така се нараняват шиповете.
За райони, където зимата е лека и температурите рядко спадат под нулата, велкро ще бъде по-подходящ. За жителите на райони, където има изобилие от снеговалежи през зимата, зимните гуми са задължително условие на пътя.