3D принтерите са иновативна технология, която позволява нов начин за проектиране и произвеждане на физически обекти. Те навлизат все повече в различни индустриални производства и области, като медицина, инженерство, мода, и др. Освен това са и масово използвани на индивидуално ниво от хобисти и ентусиасти.
3D принтерите изискват определена техническа подготовка и избор на правилния софтуер и хардуер. В България, едни от лидерите в услугите за 3D принтиране 8 Cell изпозлват не само най-добрите марки принтери и хардуер, но и предлагат професионална консултация, както и сертифицирана поддръжка на оборудването.
Един важен компонент от процеса на 3D принтиране е използвания материал. Съществуват различни материали според нуждите на процеса на принтиране, от пластмаси до по-специализиране найлони и полиуретан. В долните редове ще разберете повече за тях и за какви проекти са подходящи те.
Пластмаси за 3D принтиране
Именно пластмасите са най-популярния вид материал за 3D принтиране. Това е така, защото те са леки и функционални. Има огромно разнообразие на пластмаси за принтиране, като по-известните от тях са:
- Акрилонитрил-бутадиен-стирол (ABS) – ABS е издръжлив и здрав материал, който намира широко приложение в създаването на прототипи и части за индустриално приложение. Изисква по-специални условия за печат, като загряване на печатната повърхност.
- Полилактид (PLA) – този вид пластмаса се произвежда от натурални продукти и обикновено е напълно биоразградим. Характеризира се с лесно използване и създаване на концептуални модели в ранни варианти. Начинаещите в бранша на 3D принтирането често използват PLA, защото е подходящ за създаване на декоративни модели и концептуални изделия.
Полиетилен терафталат с гликол (PETG) – често се използва за създаването на маски и бутилки. Предоставя добър баланс между удобство и издръжливост.
Метали за 3D принтиране
Металите за принтиране са издръжлив материал. Използват се при най-различни проекти, в които се търси здравина на крайния продукт. Ето някои примери:
- Титан – използва се за леки и издръжливи компоненти. От особена важност е в авиационната индустрия.
- Алуминий – мек и податлив метал, който се използва за създаване на детайлни компоненти.
Методи за зареждане на материали за 3D принтиране
Най-често използваните методи за зареждане на материалите за 3D принтиране са следните:
Филамент
Най-разпространеният метод за зареждане на материали в 3D принтер под формата на много тънки нишки от материала. Те се подават през екструдер и в процеса се нагряват до точка на топене.
Смола
Стереолитографията (STL) и дигиталния светлинен проектор (DLP) са 3D принтерите, които най-често използват течна смола. В процеса на принтиране тя се втвърдява чрез ултравиолетова светлина.
Пудра
Някои модели керамични и метални 3D принтери използват пудра от материала. Първоначално тя се нанася на тънък слой, който се синтезира чрез различни методи впоследствие – най-често лазер или електронен лъч.
Как да изберем подходящ материал за 3D принтер?
Трябва да обърнете внимание на няколко важни фактора при избор на материал за принтера. На първо място, съобразете спецификите и изискването на принтера. Някои принтери оперират само с определени материали. Помислете и колко издръжлив трябва да бъде крайният продукт. Гъвкавостта и детайлите са друг фактор, с който да се съобразите.
Ако сте решили да използвате 3D принтер, трябва да обърнете внимание за какво ще го използвате най-често. Създаването на по-мащабни модели и прототипи е подходящо с FDM принтери с термопластични нишки.
За отпечатване на обекти с повече триизмерни обекти с много детайли се препоръчва SLA / DLP принтер със смола. Той може да постигне много по-добра разделителна способност.