В България този проблем е доста остър: раждаемостта е на ниско ниво. Това показва намаляване на репродуктивната функция на населението и може да доведе до демографска катастрофа.
Какво е репродуктивно здраве?
Определението на Световната здравна организация (СЗО) гласи, че репродуктивното здраве е пълно благополучие, социално, физическо и психологическо по всички въпроси, свързани с репродуктивната функция. Експертите на СЗО също смятат, че гражданите, които имат сексуални отношения с цел размножаване, трябва да гарантират безопасност от инфекции, които могат да бъдат предадени чрез интимен акт. Трябва да се гарантира безопасността на хода на бременността, раждането, благополучието на майката и здравето на бебето, способността за планиране на бременност и предотвратяване на нежеланите.
Какви фактори влияят на репродуктивното здраве на населението?
Следните фактори влияят върху репродуктивното здраве на населението:
- психическо и физическо здраве,
- условията на труд,
- увеличаване на броя на инфекциозните заболявания и ХИВ инфекцията (СПИН),
- увеличаване на заболеваемостта от туберкулоза,
- алкохолизъм,
- пристрастяване и злоупотреба с вещества.
Какво е състоянието на репродуктивното здраве на българското население?
За съжаление трябва да констатираме, че в България има негативни тенденции в репродуктивното здраве на населението във всички региони.
През последните десет години заболеваемостта се е увеличила само с десет процента, но броят на хроничните заболявания се е увеличил. Структурата на заболеваемостта се промени: има тенденция към увеличаване на заболеваемостта от туберкулоза, венерически заболявания и ХИВ инфекция (СПИН).
Много хора работят в незадоволителни условия, в тежки, мръсни производства. Да, и мъжете не са в най-добрите условия. И оттам – безплодие, спонтанни аборти и спонтанни аборти, мъжко безплодие и раждане на деца с вродени малформации, умствено изостанали.
А алкохолизъм, наркомания и злоупотреба с вещества в юношеството? Както заявяват репродуктолози, проблемите на подрастващите се развиват в проблеми на бременните жени и тези, които искат да забременеят.
Нека анализираме здравословното състояние на бременните жени. За десет години броят на анемията при бременни жени се е увеличил с 10%, броят на късните бременни токсикози се е увеличил с 40%. Нормалното раждане се превръща в рядкост, както свидетелства един от репродуктолозите в Нижни Новгород, само една трета от тях.Нивото на раждане на незрели и недоносени бебета е високо.
Репродуктолозите в България, в това число София, Варна други градове отбелязват, че има редица фактори, които пречат на репродуктивното здраве. Това са:
прекалено ранно начало на активна сексуална активност,
полово предавани болести и полово предавани инфекции,
хормонални дисбаланси
генетични заболявания,
некачествено хранене,
замърсяване на околната среда,
лоши навици, както при мъжете, така и при жените,
ниско ниво на образователна работа с населението,
невъзможност за планиране на бременност и невъзможност за използване на хормонални контрацептиви.
Как да поддържаме репродуктивното здраве на нацията?
Приетите от държавата нормативни актове декларират правото на човек да продължи своя род. В тази област са предприети следните мерки:
безплатни медицински грижи,
предотвратяване на патологии на репродуктивната система,
задължителни медицински профилактични прегледи,
подобряване на благосъстоянието на населението,
подобряване на информираността на хората.
Създадена е цяла система от критерии, с помощта на които е възможно да се прецени дали дадено лице е способно да изпълнява детеродна функция:
влошаване на физическото здраве,
промени в изследването на биологични материали и клиничните изпитвания,
нарушения на органите и системите,
обработка на статистически данни за смъртност и раждаемост,
оценка на състоянието на репродуктивните органи.
Как да планираме бъдещо семейство?
Репродуктолозите, които работят в центровете за рехабилитация на репродуктивната функция на семейството, помагат за планирането на раждането на дете. Репродуктолозите провеждат срещи във всички големи градове на България. Какъв съвет може да се даде на семейство, което желае да има дете?
За зачеването са необходими следните условия:
- оптималната възраст за бременност и раждане е от 18 до 35 години,
- желателно е да се спазва интервал от около две години и половина между ражданията,
- ако бъдещите родители са били болни от инфекциозни заболявания, тогава трябва да се въздържате от бременност поне два месеца,
- през пролетта и есента вероятността от имунен конфликт и спонтанни мутации намалява, така че е препоръчително да планирате процеса на зачеване за този период,
- ако една жена работи с вредни химикали, два месеца преди планираното зачеване, ако е възможно, трябва да се избягва контакт с такива вещества,
- бъдещите родители трябва да спрат да пият и пушат,
- при наличие на хронична патология е възможна бременност със стабилна ремисия в продължение на пет години.