Турция е трансконтинентална страна между Югоизточна Европа и Западна Азия. Тази страна е известна със своята култура и религиозно наследство. Тази земя е известна още като „Земята на турците“. Граничи с Черно море, Иран, Ирак, Гърция и части от Средиземно море. Регистрацията на фирма в Турция е доста проста. Въпреки това е важно да спазвате изискванията на местните закони, за да правите бизнес в Турция.
Регистрация на фирма в Турция – Общ преглед
Турция е трансконтинентална страна между Европа и Югозападна Азия. Тази страна е известна със своето културно наследство. Регистрацията на фирма в Турция е доста лесна; важно е обаче да спазвате изискванията на местното законодателство.
Фирма може да бъде регистрирана в Турция с минимум един директор и един акционер. Минималният капитал, необходим за регистрация на фирма в Турция, е около 10 000 турски лири. Една компания може да бъде регистрирана в Турция, без да е необходимо да присъства физически.
Инвеститор, който иска да регистрира фирма в Турция, може да учреди компания в турската зона за свободна търговия. Има много предимства от включването на компанията в тази свободна зона. Правителството ще предложи различни форми на облекчения и данъчни стимули за компания, регистрирана в зона за свободна търговия. Освен това, инвеститорът може да репатрира средствата обратно в родината си от турската зона за свободна търговия.
Чуждите инвестиции процъфтяват в страната и правителството либерализира режимите, свързани с чуждестранните инвестиции. По отношение на икономиката Турция се счита за една от бързо развиващите се икономики в света. В Западна Азия тази страна е класирана като вторият по големина получател на преки чуждестранни инвестиции. Следователно инвеститорите биха искали да отидат за създаване на компания в Турция поради горните причини.
Турция присъства между Европа и Азия. Това улеснява извършването на транспорт, тъй като местоположението му е изгодно за инвеститорите. Въпреки че Турция не е част от Европейския съюз, тя все пак се радва на различни форми на освобождаване от тарифи с Европейския съюз. В момента Турция има митнически съюз с ЕС, намалявайки размера на митата и тарифите върху стоките и продуктите.
Всички горепосочени причини правят изгодно за инвеститора да създаде компания в Турция.
Предимства от регистрация на фирма в Турция
Следните са предимствата на регистрацията на фирма в Турция:
- Икономика
Турция се счита за бързо развиваща се икономика, която приема иновации в целия свят. Тази страна е в топ 30 на списъка за защита на инвестициите от предприемачи. Според статистиката Турция се счита за едно от 60-те най-добри места в света за извършване на бизнес дейности. Текущият БВП на Турция е 649 милиарда щатски долара и расте със стабилни темпове.
- Турска зона за свободна търговия
Инвеститор, който иска да регистрира компания в Турция, може да учреди компания в турската зона за свободна търговия. Има много предимства от включването на компанията в тази свободн зона. Правителството ще предложи различни форми на облекчения и данъчни стимули за компания, регистрирана в зона за свободна търговия. Освен това, инвеститорът може да репатрира средствата обратно в родината си от турската зона за свободна търговия.
- Митнически съюз
Въпреки че Турция не е страна-членка на ЕС; все пак е част от митническия съюз с ЕС. Следователно чрез този съюз има много изключения, свързани с търговията и тарифите по отношение на турските стоки.
- Преки чуждестранни инвестиции
В Западна Азия Турция получава най-много чуждестранни инвестиции от страни като Великобритания, САЩ и Индия. Това показва, че правителството на Турция е либерализирало различни сектори за чуждестранни инвестиции в Турция.
- Лесно правене на бизнес
Съвсем лесно е да се създаде компания в Турция. Компания в Турция може да бъде регистрирана с един акционер и един директор. Минималният капитал, необходим за създаване на компания в Турция, е 3300 евро. Не е необходимо инвеститорът да присъства в Турция, за да учреди компания. Всички тези причини правят правенето на бизнес в Турция лесно.
- Прозрачност
Турция е класирана като топ 60 дестинации в света за извършване на бизнес. Според индекса за прозрачност Турция е класирана в първите 70 места по по-ниска корупция. Следователно няма намеса на правителството в процеса, свързан с регистрацията на фирма в Турция.
Допустими бизнес структури за регистрация на фирма в Турция
Следните са допустимите бизнес структури за регистрация на компания в Турция:
- Турско акционерно дружество
Това образувание е известно още като „JSC“. Акционерното дружество в Турция е подобно на акционерно дружество. Трябва да бъдат назначени членовете на борда, както и акционерите на компанията. Тази форма на юридическо лице може да листне акциите си на публично регистрирана турска фондова борса.
- Турско дружество с ограничена отговорност
Това юридическо лице е известно още като „LLC“. Отговорността на този тип субекти е ограничена до определена сума. Членовете имат отделна отговорност от тази на дружеството. Директорите и акционерите трябва да бъдат назначени за изпълнение на съответните задължения. LLC обикновено се управлява от мениджър.
- Клон
Клонът е просто продължение на чуждестранната компания майка. Обикновено отговорността на клона попада в рамките на компанията майка. Чуждестранната компания майка е отговорна за всички задължения на клона. Печелившите дейности могат да се извършват от клон. Това предприятие също ще трябва да плати определен процент от корпоративен данък.
- Представителен офис
Подобно на клона, представителството също е просто продължение на чуждестранната компания майка. Отговорността на представителството би била в обхвата на чуждестранната компания майка. Представителството ще извършва само пазарни проучвания и дейности, които насърчават работата на чуждестранната компания майка. Представителството няма право да извършва каквато и да е форма на стопанска дейност.
- Турска компания за свободни зони
Турска компания за свободна зона може да бъде регистрирана с лекота. Има много съпътстващи ползи от тази форма на компания. Капиталът може да бъде репатриран обратно в родната страна, като се използва тази форма на юридическо лице.
Минимални критерии за допустимост за регистрация на компания в Турция
Следният критерий за допустимост се взема предвид при регистрация на компания в Турция:
- Минимален капитал
Минималният капитал за създаване на акционерно дружество в Турция е 50 000 турски лири (TL). Капиталът за непубличните акционерни дружества обаче е 100 000 TL. Минималният размер на капитала за дружество с ограничена отговорност или дружество с ограничена отговорност е 10 000 TL.
- Минимални акционери
Няма изискван минимален брой акционери за акционерно дружество и дружество с ограничена отговорност. Въпреки това, според правилото на палеца, е необходим минимум един акционер за формиране на този тип компания.
- Минимум директори
Необходим е поне един директор за процеса на регистрация на фирма в Турция. Няма изискване за горна граница за регистрация на фирма в Турция. За дружество с ограничена отговорност съдружникът или управителят ще има качеството да представлява дружеството.
- Изисквания за пребиваване
Това не би било критерий за регистрация на фирма в Турция. Само клонове със специфични изисквания ще изискват назначаване на местен представител.
Процедура за регистрация на фирма в Турция
Следната процедура е необходима за регистрация на фирма в Турция:
- Регистрирайте се в MERSIS
В първата стъпка, за регистрация на фирма, кандидатът трябва да създаде акаунт в MERSIS . Всички кандидати ще имат право да използват онлайн системата. За чуждестранните кандидати първо ще се изисква данъчен номер за регистрация в MERSIS.
- Онлайн система
Онлайн системата, свързана с MERSIS, е свързана с договори, които могат да бъдат създадени чрез въвеждане на определена информация, свързана с приложението. Данъчният номер на компанията също ще бъде създаден от горната система. Упълномощените представители ще изискват подписване на договори. Някои компании ще изискват да изпълняват изисквания като Дирекция Търговски регистър.
- Нотариус
Да предположим, че процесът на одобрение е насочен към нотариуса, тогава тези изисквания трябва да бъдат извършени в съответния нотариус. След като нотариусът изпълни изискванията, подписите ще бъдат заверени. След това ще се изготвят декларации и от лицата.
- Депозиране на капитал
0,04% от уставния капитал на дружеството трябва да бъдат депозирани в банковата сметка. Тази банкова сметка ще принадлежи на „органа за конкуренция на акции“. Тази сума може да бъде платена в съответния търговски регистър с всички останали сделки. За акционерните дружества 25% от сумата в брой се внасят по банковата сметка. Това ще бъде за процеса на регистрация на фирмата.
- Приложение за търговски регистър
На следващата стъпка кандидатът трябва да подаде заявление в търговския регистър. Такова заявление трябва да се направи в дирекция Търговски регистър. След като заявлението бъде проверено, търговският регистър ще даде потвърждение.
Съответствия за регистрация на фирма в Турция
Следните изисквания са необходими за регистрация на компания в Турция:
- Събрание на акционерите
Свикването на събрание на акционерите е задължително в рамките на три месеца в края на отчетната година.
- Извънредно общо събрание
Акционерите ще свикат извънредно редовно общо събрание, когато е необходимо.
- Заседание на борда на директорите
Заседанията на борда трябва да се провеждат в съответствие с устава на дружеството.
- Корпоративен данък
Компанията трябва да подаде данъчни декларации до съответните данъчни власти. Данъкът, плащан от компаниите в Турция, ще бъде 20%.
- Бизнес регистрация
Първоначалните регистрации, както и годишните заявки трябва да се извършват от компании, регистрирани в Турция.
Необходими документи
За регистрация на фирма в Турция са необходими следните документи:
- Устав на дружеството заедно с подписите на организаторите
- Информация, че 25% от капитала е внесен в банката
- Доказателство или доказателство за плащане по отношение на органа за защита на конкуренцията
- Доклади за оценка на компанията за определяне на паричните активи и непаричните активи
- За други форми на капитал – Документ, удостоверяващ, че няма ограничение за капитала
- Документ или информация, показващи, че съответните права на интелектуална собственост са законно притежавани
- Всички договори преди учредяване и след учредяване
- Съответни одобрения от министерството
- Информация за Съвета на директорите, свързана със задълженията
- Информация за директорите (нотариално заверено копие, което бордът взема по право от компетентен орган за регистрация)
- Упълномощени подписи, че лицата са квалифицирани да обвържат компанията
- Всяка форма на споразумения, сключени от компанията
- Подпис на декларациите на директорите на дружеството
- Одобрение на подписите от Търговския регистър на Дружеството.