Обща категория

Ипотечен кредит при развод / след развод

С ипотечните кредити може да се постъпи по много и различни начини. Всичко това зависи не само от вашата воля, но и от регламента на конкретния заемодател. Ето някои възможности.

Продажбата на имота с ипотечен кредит е добро решение, при условие че цената, която можете да получите, ще ви позволи да изплатите задължението безпроблемно. Това не е толкова очевидно, тъй като от момента на закупуването на имота може да са настъпили обстоятелства, които са допринесли за намаляване на пазарната му стойност (напр. бедствие в района, значително влошаване на техническото състояние на сградата и други).

В особено тежко положение са притежателите на заеми в чуждестранна валута, които въпреки няколкогодишното погасяване на дълга често имат по- голяма сума за връщане в банката, отколкото първоначално са взели назаем. При продажба на апартамент след развод, в допълнение към „стандартните“ документи (нотариален акт за покупка, удостоверение от администратора на имота, потвърждаващо липсата на просрочени задължения), ще е необходимо да се представи решението за разделяне на имуществото и решението за развод на нотариуса.

Може да се случи така, че продажбата на недвижими имоти да няма икономическа обосновка. Тогава си струва да се обмисли възможността за наемане на имота: всеки от разведените съпрузи се премества в друг апартамент и дава под наем апартамента, купен с ипотека, за да изплати следващите вноски с наема.

Тук е необходима добрата воля на двете страни, например по отношение на определянето на наема, търсенето на наематели и поддържането на контакти с тях. Възражението на единия от бившите съпрузи би било пречка на другия да отдава съвместно закупения имот. Сключването на договора за наем без съгласието на съполучателя е недействително по силата на закона.

Можете също така да си представите следния сценарии. Помислете за ситуацията, при която единия от съпрузите, който получава над средния доход, изтегли нецелеви заем и го използва за изплащане на ипотеката, изтеглена заедно с бившия си съпруг. Имот без „тежести“ се продава по-лесно от този с ипотека.

Както можете да видите, има няколко възможности за уреждане на въпроси, свързани с ипотека, изтеглена по време на брак. Всяка от тези опции изисква добра воля и съгласие от двете страни. В интерес на всеки от тях е договореностите да бъдат направени в писмена форма.

Подобни публикации

Надежда Белелиева – счетоводител

desito

Страхотна колекция от бохемски сандали

admin

Трябва ли да теглите заем и в какви случай?

admin