Здраве

ОРЕХИ – БОГАТИ НА ВИТАМИН Е И БЛАГОПРИЯТНИ ЗА ИМУННАТА СИСТЕМА. СВОЙСТВАТА НА ОРЕХИТЕ

Вкусни и универсални, често сме говорили за това как да използваме орехи в сладки и солени рецепти. Интересно е обаче да се помни, че тази храна е не само вкусна, но и полезна за организма. Затова открихме едно интересно интервю на д-р Франческа Еванджелисти, биолог диетолог, за да разберем какви са свойствата на орехите, какви са хранителните им характеристики и кога е за предпочитане да намалим консумацията им.

 

СОРТОВЕ И ХРАНИТЕЛНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Орехите са плодовете на едноименното орехово дърво – растение (Juglans regia), принадлежащо към семейство Juglandaceae, което произхожда от Азия. Ядливата част на плода, ядката, се състои от два набръчкани кремаво-бели дяла, нежни и хрупкави, и се намира в дървесна обвивка, закръглена или удължена в зависимост от сорта, която от своя страна е затворена в месеста зелена обвивка. Сезонът на прибиране на реколтата е есента, но тъй като се отглежда по целия свят, се предлага целогодишно.

Белените ядки се разделят на 3 категории:

– Екстра, която включва ядки с най-високо качество, без дефекти, с изключение на съвсем леки повърхностни дефекти, при условие че те не засягат общия външен вид на продукта, качеството, запазването на качеството и представянето в опаковката;

– клас I, който включва ядки с леки повърхностни дефекти, при условие че те не засягат общия вид на продукта, качеството, съхраняемостта и представянето в опаковката.

– клас II, който включва орехи, които не могат да бъдат класифицирани в по-горните класове поради дефекти, при условие че те не засягат общия вид на продукта, качеството, съхраняемостта и представянето в опаковката.

Сред някои сортовете, най-ценен и разпространен е орехът „Sorrento“; ядката е средно голяма, овална, а черупката е светла, леко набръчкана и тънка, продълговата или закръглена. Други сортове са Franquette, голям и овален, Hartley, калифорнийски, голям и сърцевиден, и Chandler, калифорнийски, с отлично качество, също сърцевиден, но с лека или почти крушовидна ядка.

ХРАНИТЕЛНИ СТОЙНОСТИ НА ОРЕХИТЕ

Д-р Еванджелисти обяснява хранителния състав. В 100 грама ядливи орехи (без черупката) се съдържат:

– 14,3 г протеини,

– 68,1 г липиди,

– 5,1 г мазнини,

– 3,5 г вода,

– 6,2 г фибри.

Сред минералите орехите са богати на калий и фосфор, магнезий, калций, а в малки количества и на желязо, цинк, селен и мед. Най-често срещаните витамини са А и Е, а калорийният прием на 100 грама е около 650 ккал.

 

СВОЙСТВА НА ЯДКИТЕ И ПОЛЗИ ЗА ОРГАНИЗМА

„Орехите съдържат достатъчно количество белтъчини, минерални соли и липиди, състоящи се главно от ненаситени и полиненаситени мастни киселини (омега 3), така че те могат да бъдат важна естествена добавка в диетата на спортиста“, обяснява диетологът. Наличието на омега-3, важни антиоксиданти, придава на орехите и добри противоракови свойства, а олеиновата киселина, мононенаситена мазнина, която се съдържа и в зехтина, е ефективна за намаляване на холестерола, с благоприятен ефект върху сърдечносъдовата система и последваща превенция на заболявания и нарушения на тази система като атеросклероза, инфаркт и инсулт.

 

ПРИЯТЕЛИ НА СЪРЦЕТО И НЕРВНАТА СИСТЕМА

Лекарят добавя, че: „сухите орехи са особено подходящи за тонизиране на нервната система, а пресните орехи са полезни при анемия, кожни заболявания и стомашна слабост“. Консумацията на орехи също така насърчава образуването на хемоглобин в кръвта и дейността на жлезите като цяло.

Благодарение на наличието на елагова киселина, орехите оказват благоприятно въздействие върху имунната система и играят важна антиоксидантна роля (благодарение и на витамин Е), като противодействат на клетъчното стареене. „Орехите също така са в състояние да регулират циклите на сън и бодърстване, благодарение на наличието на мелатонин. Докато доброто съдържание на калций, заедно с фосфор, поддържа костите и зъбите здрави; магнезият регулира кръвното налягане и стимулира функционалността на нервната и мускулната система. Калият е от съществено значение за здравото сърце“. В заключение д-р Еванджелисти посочва, че аргининът, който се съдържа в добри количества, подпомага разширяването на кръвоносните съдове и изхвърлянето на отпадните продукти от организма, като например амоняк.

 

КАК ДА КОНСУМИРАМЕ СУШЕНИ И ПРЕСНИ ОРЕХИ

Орехите могат да се купят пресни или сушени, цели, с черупки или смлени. За да отстраните кожата от ядката на пресен орех, накиснете я за няколко минути във вряла вода и след това я разтрийте с груба кърпа. При смилането на ядките, пресни или сушени, но във всички случаи лишени от кожица, се получава ядково масло. От пресоването на орехите се получава масло, което се използва както за храна, така и за козметика, а от зелените кори се прави ликьор, известният nocino.

„В момента на покупката,“ съветва тя, “пресните орехи трябва да имат ясна, но не избледняла зелена кора, а сушените орехи не трябва да издават звук при разклащане. Тя предлага да се избягват пресни орехи, които са влажни или твърде бели, и сухи орехи, които издават шум.

Важно да се обърне внимание на правилното съхранение: пресните орехи се развалят лесно и могат да се съхраняват само 5 дни. Изсушените, ако се съхраняват на хладно и сухо място, издържат до 5-6 месеца. Без черупки, те трябва да се съхраняват в херметически затворен съд в килера или хладилника, но трябва да се консумират бързо.

 

ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ ЗА УПОТРЕБА НА ОРЕХИ

„Като се има предвид високият прием на калории и енергия, със сигурност не е препоръчително да се прекалява с орехите, особено след хранене. Диетологът препоръчва по-скоро консумацията на орехите, както и на всички сушени плодове, далеч от основните хранения, като междинна закуска или следобеден снак.

Употребата на орехи трябва да бъде умерена и в случай на чернодробно заболяване и е противопоказана при лица с гастроентероколит или язва на стомаха и дванадесетопръстника. „Трябва да се избягват и при лица, предразположени към херпес, поради наличието на аргинин, който може да предизвика появата му, както и в случаи на камъни в бъбреците, поради наличието на оксалати“. Накрая, диетологът припомня, че ядките, както и други видове сушени плодове, често могат да предизвикат алергични явления при свръхчувствителни лица, с прояви на болки в корема, повръщане и затруднено дишане.

Подобни публикации

Връзката между пародонтит и захарен диабет: Поглед отблизо

redactort

Здравословните ползи от овчето фета сирене

king content

Няколко причини да изберете биорезонансна терапия пред други услуги

desito