Хормоналния баланс е ключов момент за нашето здраве, изискващ още по-фин контрол, що се отнася до деликатното женско тяло.
Майката природа има множество помощници в това направление, подпомагащи баланса и регулацията на тези процеси в организма.
Един такъв феномен е червена детелина – диво растение от ареала на Европа, Азия и С. Америка. Червения цвят, който пуска, се суши за медицински цели.
Първи наблюдения върху действието на това растение датират от древността, когато овчари съобщават за подобряване половото здраве на стадата след пасане на поля обрасли с детелина – намаляне случаите на рак при овцете и общи заболявания.
Червена детелина се използва с медицински цели за лечение на редица състояния – рак (съществуват непотвърдени изследвания и твърдения), ,,магарешка кашлица”, дихателни нарушения от различен тип, кожни възпалителни заболявания (псориазис, екзема).
Това растение се смята способно да пречисти кръвта, имайки диуретично действие , с което подобрява функцията на пикочо-половата система и изхвърлянето на ненужни течности от организма. Притежава отхрачващо действие и подпомага белите дробове в евакуацията на чужди частички, почиствайки и мукозата.
Червената детелина оптимизира кръвната циркулация, пречиства черния дроб от токсини.
Истинската сила на това колоритно растение се крие в наличните в него вещества – Изофлавони. Изофлавоните притежават действие, наподобяващо действието на Женските полови хормони – естрогени, без да са хормонални препарати – биват фитоестрогени*.
Изофлавоните са изключително ценни за дамите, особено след настъпване на менопаузата – намалят или напълно заличават отрицателните постменопаузални симптоми като горещите вълни, нощните изпотявания, напрегнатост, раздразнителност, болки в гърдите, сърдечни промени, остеопороза. При млади жени повлияват благоприятно големината и формата на бюста. Червената детелина е ценен помощник и в борбата с рака на гърдата при жените, и този на простатата при мъжете.
Детелината съдържа множество фитонутриенти – калций, хром, магнезий, ниацин, фосфор, калий, тиамин, витамин C, но най-важното – Изофлавони, оптимизиращи женското здраве.
Червената детелина подобрява липидния профил, повишавайки добррия HDL холестерол, прави кръвоносните съдове по-здрави и разтегливи, по-устойчиви на патологични изменения. Предпазва от образуване на атероматозни плаки. Раково протективното действие на червената детелина също не е за пренебрегване. Малкото диваче подпомага убиването на ракови клетки или спира растежа им ( рак на простатата, рак на ендометриума).
Тежката артилерия при натуралните стабилизатори на хормоналния женски баланс се пада на Соята. Соята освен великолепен нутриент е богата на Изофлавони – Соеви изофлавони в големи концентрации – оказващи благоприятното си действие върху женския организъм.
Както и тези извлечени от детелината, те също участват в сходни реакции и процеси. Отново ключов момент са постменопаузалните симптоми и тези при резецирани яйчници, нефункциониращ женски полов апарат.
Тъй като те се вкарват отвън, под формата на фитонутриент, не е необходима яйчникова функция за оказване на естрогеноподобните им ефекти. Това дава възможности за една натурална, природна, заместителна терапия с фитоестрогени, от най-качествените източници за тяхното извличане.
Един от основните проблеми на женското здраве остава постменопаузалната остеопороза*, с голям процент на засегнатите и инвалидизацията. Тя най-често е резултат от рязък спад в яйчниковата функця по отношение производството на женски полови хормони.
Резултатът – намаляне твърдата минерална компонента на костта – костите стават крехки, чупливи, образуват се ,,кистични образувания” в тях. Отражение дава също и начина на живот – спортуване, пушене, бъбречни заболявания, хранене, прием на калций и витамин Д.
Риска при тези счупвания е много сериозен, имайки в предвид тяхната локализация – гръбначен стълб, тазо-бедрена става, бедрена кост, таз – комбинирано с напреднала възраст, става риск за трайна инвалидизация.
Соевите изофлавони, предотвратяват и вирализацията при жените.
Фитоестрогените включват единичен кислород и играят роля на антиоксиданти (намаля риска от рак на гърдата), като повлияват хормоналния метаболизъм и биологична активност на вътреклетъчни ензими, протеинов синтез, активитета на растежни фактори, намаля злокачествената пролиферация, подобрява ангиогенезата. Най-добрият източник за изофлавони – соята.
Тяхната роля за овладяване постклимактеричните оплаквания е доказана на симпозиум през 1998 г в Брюксел, където се съобщават данни от 104 жени, след приложение на 76 мг соеви изофлавони в продължение на 12 седмици и 46% спад в оплакванията.
Соевите изофлавони проявяват и козметичен принос за по-мека и гладка кожа. Премахват менструалните болки при млади жени, дават тонус и виталитет.
Природните фитоестрогени включени в червената детелина и соята, показват позитиви по отношение на женското здраве, съдържайки фитоестрогени, такава терапия изключва много от вредните и нежелани ефекти на хормоналните препарати прилагани в женската гинекология.
Използват се и като профилактика в годините преди менопаузата, като подготвителен етап за нейното овладяване и по-леко протичане.
Източник: https://fitholic.bg/