Здраве

5 неочаквани причини, поради които холестеролът може да скочи

Трябва ли да се паникьосвате, ако изследванията ви показват високи нива на холестерол, как да се храните правилно и какво да направите, за да не застрашите здравето на сърцето

 

В началото е добре да сте наясно, че индикаторът “общ холестерол” не означава нищо.

 

От една страна, холестеролът е нещо като „плашило“ на съвременната медицина. От друга, това е начин за обогатяване на фармацевтичната мафия, защото лекарствата за понижаване на холестерола в кръвта – статините – струват скъпо.

 

Всъщност, дори бебетата се нуждаят от холестерол, и те го получават от майчиното мляко. Холестеролът е „градивният материал“ на нашия мозък, хормони, нервни окончания, клетъчни мембрани…

 

И когато ни призовават да „понижим нивата на холестерола“, трябва да разберем защо и какъв вид холестерол  да „понижим“.

 

Важно е да разберете, че ние получаваме само около 20% от холестерола, от който се нуждаем от храната, останалите 80 се синтезират в тялото. Средно всеки възрастен обикновено съдържа около 2 грама холестерол на килограм телесно тегло. Тоест при тегло от 70 килограма човек има около 140 грама холестерол.

 

Не забравяйте, че във вашата чиния няма „добър“ или „лош“ холестерол; той става такъв в черния дроб, бъбреците, надбъбречните жлези, половите жлези, червата и кожата – местата, където се образува холестерол.

 

Кажете “Не!” на статините

 

„Добрият“ холестерол – HDL (липопротеин с висока плътност) може да бъде произволно висок, въпреки че медицинските лаборатории дават горна граница на неговата „норма“. Но ако се увеличи „лошият“ холестерол – LDL (липопротеини с ниска и много ниска плътност) – тогава трябва да се погрижите за неговото намаляване. Само едно напомняне – без статини! Независимо колко настойчиво ви ги предлагат лекарите.

 

Кардиолозите, разбира се, може да имат собствено мнение относно предписването на лекарства. Но дори те поясняват: статините се предписват не за висок холестерол симптоми, а за висок риск от съдови заболявания. Рискът се оценява, като се вземе предвид холестерола.

 

Статините, подобно на лекарите, които не са се задълбочили много в темата, не разбират кой холестерол е „добър“ и кой е „лош“ и намаляват всичко. Ако потърсите в Google, ще намерите куп научни изследвания за опасностите от статините, и как те могат да доведат до сенилна деменция и дори болест на Алцхаймер.

 

Защо холестеролът може да се повиши? Причините може да са най-неочаквани.

 

  1. Не става дума за храна, а за наследственост или място на пребиваване

 

Защо е толкова несправедливо – някой може да яде нон стоп сандвичи с масло и хайвер, гарнирани с бъркани яйца и мазен бекон, и пак да остане здрав до дълбока старост. Друг кара буквално на вода и хляб и въпреки това има онова много “високо” ниво на холестерол, което води до атеросклероза, инсулти, инфаркти и други болести на цивилизацията?

 

И най-важното – какво може да се направи? Трябва ли спешно да минете на диета, премахвайки всички храни, съдържащи холестерол, от вашето меню? Не бързайте, защото тялото, усещайки недостиг на холестерол в постъпващата храна, просто ще започне да го синтезира в повече! Фактите го потвърждават, защото дори при веганите – хора, които са изоставили напълно животинските храни (холестеролът се съдържа само в животински продукти) – хиперхолестеролемията – повишаване нивата на холестерола в кръвта – е доста често срещана. Повечето причини за това все още не са изяснени. Тук играят роля наследственост, стрес, лоши навици и дори място на пребиваване. Известно е например, че жителите на Далечния север, чиято диета е доминирана от животински продукти, практически нямат атеросклероза.

 

Причината за повишен холестерол често са заболявания на черния дроб и червата, тъй като там се синтезира ендогенен холестерол.

 

  1. Виновен е дефицитът на хормони

 

Повечето лекари признават, че една от основните причини за повишен холестерол е… дефицитът. На първо място, има дефицит на полови хормони. Вече разбрахте, че холестеролът е изключително важен за синтеза на полови хормони. С възрастта производството им намалява, което означава, че се появява „допълнителен“ холестерол. Какво се прави в такъв случай? Компенсира се дефицита на полови хормони. Хормонозаместителната терапия от определена възраст също ще помогне за намаляване на холестерола, тъй като тялото, осъзнавайки, че нивото на тези хормони е нормално, ще спре да синтезира „допълнителен“ холестерол.

 

Друг проблем е дефицита на хормоните на щитовидната жлеза, който, уви, стават все по-чест.

 

  1. Няма достатъчно витамин D

 

Какви други липси причиняват висок холестерол? Дефицит на витамин D. Причината е банална – слънцезащитни продукти, рядко излагане на слънце в най-благоприятните сутрешни и преди залез слънце часове, недостиг на продукти, съдържащи този витамин (на първо място – прясна морска риба и морски дарове). Как да компенсирате? Ясно е, че в Бургас може да се печете на слънце и да ядете черноморски кефал, но не е ясно дали вашата чревната микрофлора е в ред и синтезира неактивния витамин D (от слънцето и храната) в неговата активна форма. Затова взимайте витамин D под формата на хранителни добавки. И това важи за всички – от бебета до много възрастни хора. Поддържаща доза – 100 хиляди IU на месец. Терапевтичната доза (при дефицит на витамина, открит в кръвта) ще бъде предписана само от лекар.

 

  1. Ядете малко риба

 

Друг дефицит са омега-3 мастните киселини. Къде в нашата диета е прясната морска риба от северните морета, богата на това основно хранително вещество? Ако не сме имали късмета да се родим и да живеем някъде край северните морета, има изход –  хранителни добавки с омега-3, и то само такива, в които съдържанието на EPA + DHA е над 50% на капсула. Как да проверите дали имате достатъчно омега? Дайте кръв за омега-3 индекс. В идеалния случай трябва да е 12-13, но при повечето от нас е около 3… За високия холестерол влияят също така и дефицитът на желязо, йод и витамин В12…

 

ХОЛЕСТЕРОЛ + ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА & НИАЦИН – чисти кръвоносни съдове, силно сърце! Редовният прием на хранителната добавка повишава тромболитичната (фибринолитична) активност на кръвта, инхибира образуването на вътресъдови тромби и разпространението на кръвни съсиреци, а също така намалява и високото кръвно налягане.

 

Комплексът от растителни екстракти и витамини, включени в хранителната добавка на Гревия насърчава:

  • нормализиране на липидния метаболизъм (намаляване на “лошия” холестерол (с ниска плътност), като същевременно се поддържа “добрия” холестерол (с висока плътност);
  • намалява риска от развитие на атеросклеротични промени в кръвоносните съдове;
  • подобрява функционалното състояние на сърдечно-съдовата система.

 

  1. Прекалено много захар

 

Високият холестерол се влияе и от… излишъците! Но не от мазнините в храните, от които постоянно се страхуваме (спомнете си ескимосите и техните тюленови мазнини в диетата им), а от излишната захар! Това е рафинираната бяла захар, която обичаме да добавяме към кафето и чая, и завършвайки със „скритата“ захар, която се съдържа в почти всички индустриално преработени продукти – хляб, сирене, колбаси, консерви, печива, сладкиши, сокове и газирани напитки…

 

Хранителната кошница на днешния българин съдържа около 24 килограма рафинирана захар годишно. „Скритата“ захар е почти невъзможно да се изчисли. Именно захарта причинява плаки в кръвоносните съдове. Прикрепвайки се към хемоглобина, захарните молекули го превръщат в нещо, което е подобно на таралеж – гликиран хемоглобин, който „драска” стените на кръвоносните съдове. За да закърпи тези “рани”, тялото започва да синтезира повече холестерол, който е нещо като замазка за тези дефекти, които са се появили върху артериите. Така се появяват атеросклеротичните плаки.

 

Яйца и мас – да

 

Време е да оправдаем яйцата, маслото и маста, които редовно обвиняваме във всички смъртни грехове! Яйцата, например, съдържат холин, който премахва „лошия“ холестерол, а свинската мас е богата на изключително необходимата ни арахидонова киселина, която има същия ефект. Маслото съдържа витамини A, D, E, C, B, калций, фосфолипиди (строителен материал за клетките, особено нервните) и незаменими аминокиселини.

 

Но не бързайте към супермаркета за мазна извара и заквасена сметана. Излишната мазнина в диетата ще увеличи не холестерола, а количеството мазнини – подкожни и вътрешни. Наличието на наднорменото тегло е почти 100-процентова гаранция за висок холестерол. И то без да са необходими изследвания…

Подобни публикации

Мултикомплекс от минерали и витамини за мъже и жени

ilia

Връзката между пародонтит и захарен диабет: Поглед отблизо

redactort

Справяне със симптомите на ХОББ и подобряване на качеството на живот

redactort