Култура

Филмът за Гунди предизвика истински фурор и в Пловдив

През октомври града под тепетата бе изпълнен с вълнение. Футболните запалянковци, а и феновете на българското кино тръпнеха в очакване за премиерата на филма за една легенда. Филмът “Гунди – Легенда за любовта” запълни предварително всички киносалони в града. Всъщност екранизацията за футболната легенда Георги Аспарухов създаде еуфория в цялата страна. Филмът се радва на успехи до ден днешен и остава един от най-гледаните български филми за последните години. Защо обаче Пловдив има специално място както във филма, така и в сърцето на Гунди и неговите близки? В следващите редове ще разберете. 

1. Георги Аспарухов е играл за ФК Ботев Пловдив 

Знаехте ли, че освен за любимия си “Левски”, Гунди играе и в пловдивски тим? По време на службата си в казармата, продължила около година и половина, той е част от отбора на Ботев Пловдив. Всъщност именно там Гунди печели първия си трофей в мъжкия футбол. Това се случва през 1962 г. на мач с Дунав Русе, който завършва 3:0 за Ботев. Присъдена е Националната купа. Георги Аспарухов играе в 46 срещи с фланелката на Ботев и бележи 25 гола. 

2. Ключови моменти от филма – заснети в известен за Пловдив хотел

Тъй като сред вас може и да има такива, които още не са гледали филма, няма да издаваме нищо от интересните моменти. Държим обаче да споменем, че в него ловко са използвани специални ефекти, за да се пресъздаде тогавашната обстановка. Пример са сцените, в които се виждат фенове по трибуните, които викат за любимия си футболист. В заснемането са участвали около 1000 души, които са технически умножени. Има обаче и такива сцени, които са заснети на място в Пловдив. Снимачни площадки са били както известни хотели, така и исторически места от града. 

3. Георги Аспарухов и Лита Маркова се женят в Пловдив

От името на филма се разбира, че огромна роля в него играе любовта. Любовта към футбола, любовта към народа и онази изпепеляваща и страстна любов на Георги към неговата любима Лита. Един от факторите, които превръщат Пловдив в близък до сърцата им град, е фактът, че двамата се женят именно там. Сватбата им е в тесен кръг и се състои в Стария град, но ако искате повече детайли около щастливото събитие, можете да ги видите наглед във филма. 

4. Аспарухов е искал да заживее за постоянно в града

Кариерният връх за Гунди винаги е бил “Левски”. Въпреки това, докато служи в казармата и в самото начало на връзката му с Лита, той обмисля да заживеят в Пловдив. По онова време той е поставен пред дилемата да създадат семейство заедно или да преследва собствената си мечта. Животът тогава изглежда по-благосклонен, а създаването на истинско гнездо по-реалистично, ако остане в Пловдив. Съдбата обаче се завърта така, че семейството се връща обратно в София. 

Може би искате да тръгнете по стъпките на Гунди? Опознайте града, който пази спомена за него. А какво да видим в Пловдив, свързано с великия футболист? Ако сте в центъра на града под тепетата, тръгнете от пощата в посока на Римския стадион. Щом застанете до парапета, погледнете на ляво. Сградата, която се намира там, е същата, в която живее Гунди докато играе в Ботев. Разбира се, позволете на европейската столица на културата да ви спечели и с други от своите интересни местенца. 

Подобни публикации

Развой на българската църковно-национална борба от 1860 до 1866 година.

admin

Съкровищата, открити в България

admin

ПРОДЪЛЖАВАТ ИЗЛЪЧВАНИЯТА НА СПЕКТАКЪЛА “СТОЙНОСТТА НА ЖИВОТА” НА ВИРТУАЛНА СРЕДА

admin1